2014. április 20., vasárnap

Gyógynövények mindenhol!

 Muris, hogy már nem félek attól, hogy amikor hozzáérek megcsíp. Nem irtózom, talán pont azért, mert már tisztában vagyok a gyógyító hatásaival.
Most pedig minden száraz és talán felesleges információt kikerülve, egy kis bemutató:

-A csalánt tövétől szakítottam le pár csípés árán, madzagra kötöttem őket, és mától számolva  7-8 napig fog kint a kamrában száradni. Utána pedig majd jön egy beszámoló arról, hogy milyen is a csalántea szárított csalánlevelekből (mi másból lehetne?!).



Hihetetlenül szuper ez a csípős növényke. A szárát és leveleit csalánzó fullánkszűrők borítják, amelyek érintésre szúró, égő fájdalmat okoznak. 
Mivel a bőrre ilyen hatást gyakorolt, ezért azt gondolták, hogy nem csak az ízületi fájdalmak elmulasztására (a népi gyógyászat is a csalánnal való ostorozást ajánl az ízületi gyulladás ellen), hanem a belőle készült borogatás a bőrben lévő méreganyagok kivonására is jó lesz. 
Na és, hogy miért is olyan szuper:
-vértisztító hatása van, ezért böjtöknél, különböző kúráknál fogyasztják
-a vese- és hólyagkő megelőzésében játszik nagy szerepet (a vesét fokozott vízkiválasztásra kényszeríti)
-a növényben lévő anyagok csökkentik a vér hangyasav szintjét, így teája nagyon jó az izmokra
-csökkenti az allergiás tüneteket (ekcémát, szénanáthát, asztmát, csalánkiütéseket)  -szintén a vértisztító hatásának köszöhetően

-A népi orvoslás a teáját ajánlja még : köhögéscsillapításra, fájós torokra, a hurut felszakítására,magas vérnyomás csökkentésére, külsőleg aranyeres bántalmakra, ülőfürdőként. 

-magas A és C-vitamin tartalma. Antioxidánsokat, szelént tartalmaz.
-serkenti a hormontermelést
-kedvező hatással van a hasnyálmirigyre, így a vércukorszint is csökken

Ha úgy döntesz te is szedsz egy csokor csalánt, ügyelj arra, hogy tiszta helyen szedd. Gondolok itt arra, hogy az út mentén biztosan nem lesz olyan szép tiszta, és szennyezetlen, mint az udvar végében például. Miután csokorba szedted, kösd össze egy spárgával, csinálj hurkot rá és akaszd fel szellőző, de napvédte helyre. Itt hagyd lógni kb. 7-8 napig, addig amíg a levele nem lesz teljesen száraz (ha eltudod "törni" a levelet, akkor már jó). Ha kiszáradt, pár levelet tegyél bögrébe és forrázd le, ízesítsd ízlésed szerint, és  máris lehet szürcsölni ^^ A napi 3-5 csésze pont ideális mennyiség, ha ezt átléped, ritka esetben allergiás reakciók (viszketés, gyomorbántalmak) léphetnek fel.



Következik: a pitypang :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése